Monsters of Film 2019

Filmer Specialvisningar Dag för dag
Alla dagarmåndag 14 okttisdag 15 oktonsdag 16 okttorsdag 17 oktfredag 18 oktlördag 19 oktsöndag 20 okt
TidBiografFilm 
2019-09-01
00:00StockholmMEDLEMSKAP - MONSTERS OF FILM 2019
2019-10-14
20:30CapitolNIGHT OF THE DEMON
2019-10-15
18:00CapitolLEGENDEN – MÖRKRETS HÄRSKARE
2019-10-16
17:30Bio RioINVIGNING: COME TO DADDY (invigningsfilm)
2019-10-17
16:00ZitaOfficial Short Film SelectionGäster: Penny Lane, Gabriel Sedgwick, Jack Sholder, Madeleine Bäck
18:00CapitolACHOURAGäst: Talal Selhami
2019-10-18
16:00ZitaBLISS
18:00ZitaCODE 8
20:00Delight StudiosThe Descent – i en grotta!
20:00ZitaIN FABRIC
22:15ZitaWHY DON’T YOU JUST DIE!
23:55ZitaGRINDHOUSE NIGHT 2019Gäst: Jack Sholder
2019-10-19
12:00ZitaDREAMLAND
12:00ZitaBLOOD MACHINES
13:00SF-bokhandelnWorkshop: Prova rollspel – “I skräckfilmens skugga”Gäst: Gabrielle de Bourg
13:00ZitaBLOOD MACHINES
13:30ZitaHAIL SATAN? + panel: We are Satan's People (WASP)Gäster: Penny Lane, Gabriel Sedgwick, Mia Makila, Per Faxneld, Anders Lundgren
14:00ZitaBLOOD MACHINES
15:00ZitaBLOOD MACHINES
16:00ZitaCULTURE SHOCK
18:00ZitaFREAKSGäst: Zach Lipovsky & Adam B Stein
20:00ZitaThe DEVIL'S HORROR NIGHT
20:01ZitaSATANIC PANIC
21:45ZitaEXTRA ORDINARY
23:31ZitaANTRUM
2019-10-20
10:30ZitaFilmfrukost: SCREAM, QUEEN + TERROR PÅ ELM STREET 2 + samtal MONSTERS ARE QUEER 2Gäster: Jack Sholder, Mats Strandberg, Gabrielle de Bourg
11:00ZitaSCREAM, QUEEN! MY NIGHTMARE ON ELM STREET.
11:00ZitaBLOOD MACHINES
12:00ABFWorkshop: Workshop: Ljud och effekter i skräckfilmGäst: Alex Kassberg
12:00ZitaBLOOD MACHINES
13:00ZitaTERROR PÅ ELM STREET 2 + samtal Monsters are queer 2 - The Elm Street EditionGäster: Gabrielle de Bourg, Jack Sholder, Mats Strandberg
13:00ZitaBLOOD MACHINES
14:00ZitaIN FABRIC
14:00ZitaBLOOD MACHINES
15:45ZitaWorkshop: Prova rollspel – "I skräckfilmens skugga"Gäst: Gabrielle de Bourg
16:15ZitaARTIK
18:00ZitaGHOST KILLERS vs BLOODY MARY
20:00ZitaAvslutningsfilm: THE GOLDEN GLOVE
22:30Zita47 METERS DOWN – UNCAGED